top of page
חיפוש

מה ההבדל בין הדף האישי לפרופיל העסקי בפייסבוק ?facebook business page vs personal profile

מה ההבדל בין הדף האישי לפרופיל העסקי בפייסבוק ?


פעמים רבות אני נתקלת בשאלה הזו, נדמה שהגיע הזמן לעשות קצת סדר בנושא. מה ההבדלים בין דף אישי לעסקי בפייסבוק.


ולמה פייסבוק מצפה מאיתנו לנהל שני דפים בכלל?

הפרופיל האישי בפייסבוק הוא הפלטפורמה החברתית שלנו, הבית בו אנחנו "נפגשים" עם החברים שלנו, (לא יותר מ-5,000 חברים לפרופיל).

זה המרחב הפרטי ציבורי, ואפשר להתייחס אליו כאל יומן אישי בו מתעדים את השמחות, הרגשות, המעשים, הרצונות והמאוויים האישיים ומפרסמים אותם.

כיום פייסבוק משתפת במידע הזה רק 6% - 5% מהחברים שלנו. כלומר: אם יש לנו 100 חברים, רק 6 או 5 מהם יחשפו לפוסטים שלנו.

בפרופיל האישי אנחנו אמורים לרשום את השם הפרטי ושם המשפחה (בשפה בה בחרתם) – פייסבוק מבצעת מעקב אחר הפרופיל האישי, ומסירה את מי שרשמו בו למשל: "זאביק ירוחם סטייליסט ואופה".

בנוסף מאפשרת הפלטפורמה הוספת חברים (ואפילו מציעה לנו לצרף אנשים שהיא מזהה שאנחנו מכירים)

אך גם כאן – פייסבוק מענישה בחסימה לפרקי זמן שונים / לצמיתות מי שמצרפים כמויות מסחריות של חברים.

תיבת ההודעות "הפרטיות" שלנו אף היא נסרקת ע"י האלגוריתמים של פייסבוק, וכאשר מדובר בכמות הודעות בלתי סבירה, או הודעות ממוסחרות (כאלה שהתכנים שלהם מסחריים), פייסבוק משביתה את הפרופיל.

אם לא די בכך – כאשר אנחנו מתייגים אנשים, משתפים את הסטטוס והפוסטים שלנו בקבוצות רבות, או שולחים הודעות, או מבקשים חברות ונוקטים בפעולות עליהן אתם צפויים להיות מדווחים ע"י אותם אנשים, גם אז פייסבוק לא מגלה כלפינו סלחנות.

ככל שאנחנו מתעניינים בפוסטים של אדם מסויים, כך נחשף אליו יותר.

לעומת זאת הדף העסקי הוא מעין חלון ראווה של העסק - פלטפורמה להצגת הפעילות העסקית שלנו, המרחב בו אנחנו נפגשים עם הלקוחות, מגיבים לבקשות / תלונות / רצונות שלהם, מטפחים, מרחיבים ומעמיקים את הקשר איתם. כאן אין מקום לעלות תמונה מבר המצווה של הילד, או תמונה שלנו עם אמא. בזירה העסקית אנחנו מעלים תוכן עסקי.

אם את יוצרת פאות – זה בדיוק המקום להציג את הפאות, לכתוב מאמרים מקצועיים על התחום, לתת עצות וטיפים לקהל האוהדים, סרטונים משעשעים, בדיחות, חידות (אל תוותרו על חוש ההומור!)

הדף העסקי אינו מוגבל בכמות האוהדים. נוכל להזמין חברים ללא כל הגבלה לעשות לנו לייק. התייחסתי גם לחשיבות הלייקים בעמוד העסקי במאמר נפרד.

בהגדרות הדף העסקי נוכל לחשוף את שמנו כמנהלי העסק, ונוכל גם להגדיר ששמנו כמנהלים לא יוצג.

נוכל להוסיף בעלי תפקידים שונים - מנהלים, עורכים ומגשרים. הדף שלנו יוצג בפני כל אוהדי הדף (למעט אלה שסגרו את ההתראות בהגדרות שלהם – ואנחנו לא נדע מי הם).

את שם הדף נוכל בעיקרון לשנות. פייסבוק שומרת לעצמה את הזכות לאשר את השינוי תוך 3 ימי עסקים, אבל בפועל היא עושה זאת כמעט מיידית. אם פתחנו בטעות מספר דפים, עדיף למזג אותם (מספר האוהדים יסונכרן). בנוסף – פייסבוק מודיעה על השינוי שערכתם בשם הדף לאוהדים שלנו.

נוכל ליצור קבוצות ממוקדות מבין אוהדי הדף ולשלוח להם הודעות, לערוך סקרים ואפילו להציע הטבות, ולהקים מעין "מועדון לקוחות".

נוכל להטמיע תיבת תגובות ו- Like לאתר הבית שלנו וממנו לשתף את התכנים בפייסבוק (גם בפרופיל העסקי וגם בפרופיל הפרטי).

ניתן לנהל את לשוניות הדף, להוסיף טלפון, כתובת, כתובת מייל, כתובת אתר הבית, שעות פתיחה של העסק, חנות מקוונת, קטלוג מוצרים, מענה אוטומטי להודעות ועוד.

פרסום התכנים (כולל: תמונות, סרטונים, טקסט וכיו"ב) ניתן לשיתוף בקבוצות מתוך הפרופיל האישי דרך הפרופיל העסקי. ולכן מחייב משנה זהירות (כי פרסום רב מדי עלולה פייסבוק לחסום את הדף).

האוהדים שלנו יכולים לדרג אתכם מ-1 (גרוע ביותר) עד 5 (מצויין) ובכך להשפיע על ציון הדירוג של הדף שלנו בפייסבוק.

נוכל כמובן לחסוך מעצמנו את הביקורות, הן ממילא לא לגמרי רלוונטיות. ובהרבה מאד מקרים משמשות פלטפורמה לקנאת מתחרים.

אנחנו יכולים להגיב בדף העסקי גם בשם הדף העסקי עצמו וגם בשמנו הפרטי.

לסיכום - בדף האישי ובדף העסקי שלנו - נשמור על זכויות היוצרים, אלא נעתיק ולא נפרסם יצירות (תמונות, מוסיקה, סרטונים, טקסטים וכו') של מישהו אחר, מבלי שהענקנו קרדיט ליוצר. פייסבוק נלחמת היום במי שמפר זכויות יוצרים בנחישות רבה, ועלולה לסגור לנו את הדף.

אין ספק שפייסבוק היא פלטפורמה חינמית מצויינת וכלי שיווק נהדר לעסקים. יחד עם זאת צריך תמיד לזכור שפייסבוק היא פייסבוק והיא יכולה לבצע (ומבצעת) כל שינוי שהיא רוצה, מבלי לתת לאיש דין וחשבון על כך.

פייסבוק משתנה ומשנה כל הזמן, גורעת ומוסיפה.

לפעמים זה טוב, לפעמים פחות. אבל תמיד היא עושה זאת מבלי לשאול אותנו. (צריך לזכור - אנחנו המוצר שלה. היא מאפשרת לנו לעשות בה שימוש חינם, כי היא מוכרת את הנתונים שהיא יודעת עלינו למפרסמים).

הקמנו קבוצה וחשבנו שאנחנו מנהלים אותה וקובעים בה את הכללים, כולל הכלל שלא יופיעו בקבוצה מודעות פרסומיות?.

טעינו!

לאחרונה החלה פייסבוק להציף את הקבוצות במודעות פרסום ממומנות.

יצרנו רשימות מעקב בפייסבוק לתכנים שאנחנו אוהבים, ושוב – לאחרונה החליטה פייסבוק, ללא כל הודעה מוקדמת, לבטל את הפיצ'ר.

הדף העסקי גם הוא עבר בחודשים האחרונים שינויים לא מבוטלים (תמונת הקאבר שונתה, תמונת הצד, הליי אאוט של הדף אופן הצגת התכנים ועוד).

סביר להניח שידה של פייסבוק עוד נטויה.

כדי להמנע מעוגמת נפש והפתעות לא צפויות, רצוי שנגבה את התכנים שאנחנו יוצרים, בפלטפורמה שהשליטה עליה היא בידינו (בלוג, אתר וכו').

כדאי ליצור לעצמנו Data base (מאגר נתונים) עם רשימת מעקב, כדי שנוכל תמיד להיות בקשר ישיר עם האוהדים והעוקבים שלנו מבלי שאיש יוכל להחליט לקחת לנו את זה.

בהצלחה

187 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page