אופטימיזציה היא שם המשחקכדי לְהֵרָאוֹת בעולם המקוון, לא מספיק לבנות אתר או דף עסקי בפייסבוק, פעמים רבות לא יראו אותנו גם אם נשפוך כמויות אדירות של כסף על פרסום ממומן.

כדי שמנועי החיפוש ברשת יוכלו למצוא אותנו במהירות ובקלות ולהציג אותנו לגולשים, במילים אחרות - כדי להגדיל את הסיכויים שלנו לעלות במקומות הראשונים בתוצאות החיפוש עלינו לבצע אוֹפְּטִימִיזַצְיָה.

מה זה בכלל אוֹפְּטִימִיזַצְיָה?

אוֹפְּטִימִיזַצְיָה היא התאמה של התכנים (כלומר: טקסט, תמונות, סרטונים וכיו"ב) למנועי החיפוש.

מנוע החיפוש העיקרי בו משתמשים רב הגולשים ברשת הוא גוגל. גוגל מתאמצת ומשתדלת בכל כוחה לשפר את השירות שהיא מעניקה לגולשים, ומתחייבת להגיש להם את תוצאות החיפוש הרלוונטיות ביותר.

כלומר - מנועי החיפוש מציגים לגולשים את האתרים שהתוכן המוצג בהם הוא איכותי, אבל גם שהמידע הקיים בהם מעודכן וקרוב ביותר לחיפוש הגולשים.

במאמר "מלך מלכי התכנים" כבר התייחסתי לעובדה שמנועי החיפוש מדרגים את האתר, בהתאם לאיכות התוכן ומקוריותו.

לדוגמא - כאשר גולש מחפש "בית קפה זול במרכז תל אביב" – מנועי החיפוש יעלו את האתרים בהם המידע הזה מצוי.

הם לא יחפשו את בית הקפה בערים אחרות, כמו באר שבע, בעפולה או בחיפה, והם לא יציגו לגולש משרדי עו"ד, מרפאות שיניים או אולמות אירועים ... בקיצור – הם יציגו לגולש מידע ההולם את חיפושיו.

מנועי החיפוש עורכים חיפוש ממוקד ברשת ולכן, כאשר אנחנו מזינים תוכן לאתר, אנחנו צריכים לערוך התאמה - לדאוג שמנוע החיפוש ידע לקרוא (לסרוק) את המידע, כדי שיוכל להציג אותו לגולשים.

התהליך הזה – התאמת המידע למנועי החיפוש ברשת, נקרא בשם אוֹפְּטִימִיזַצְיָה.

בניגוד לבני האדם, שקריאתם (על פי רב מהסוף להתחלה), קופצנית ולא מסודרת, מנועי החיפוש סורקים את התכנים מלמעלה למטה. הם לא מדלגים על שורות, ומתייחסים לכל תו.

איך עושים את זה נכון?

באופן כללי – כל הדברים החשובים לכם ביותר ימוקמו בראש האתר והעמוד – כדי שמנוע החיפוש ימצא אותם מיידית.

מתחילים מתגיות מטא – (Meta Tags), כלומר: ניסוח מדוייק, תכליתי ונכון של שם האתר (Site title), כותרות העמודים (Titles) ותיאורם (Description).

בנוסף יש להקפיד על מבנה של כל עמוד וחלוקת הנושאים בהם, בהתאם לכותרות הראשיות (h1) ולכותרות משניות (h2 - h6), וכן להקפיד כי הפסקאות יכילו אזכורים למילות המפתח / מילות החיפוש.

סרגל הקטגוריות / התפריט – להקפיד על מבנה הירארכי ונכון בסרגל הנושאים באתר. תיאור קצר ומדוייק של הנושא / תת הנושא ומיקומו בהתאם לחשיבות ההיררכית שלו (ההיררכיה במנוע החיפוש נקבעת מלמעלה למטה - כלומר: הראשון הוא החשוב ביותר, האחרון - חשיבותו פחותה מאד).

באותה מידה ממש יש חשיבות רבה גם ל-HTML (שפת הדפדפן) של הפוטר (footer), הסרגל התחתון בעמוד –- על פי רב מוצגת בו רשימת הקרדיטים, לעיתים גם דרכי התקשרות, לוגו, רשתות חברתיות וכיו"ב.

קחו בחשבון שכל מה שיופיע בסרגל זה, הוא בעל החשיבות הנמוכה ביותר ומנועי החיפוש יסרקו אותו אחרון.

בעת הוספת קישורים (לינקים - Links) יוצאים מהעמוד – יש לוודא שהלינקים נכונים ומובילים לאתרים ולעמודים קיימים. רצוי שלא להעמיס כמות גבוהה של קישורים יוצאים, כיוון שזו פוגמת בדירוג איכות האתר. עדיף להשתמש בעוגן (Anchor ), כאשר הקישור מוביל לעמוד אחר בתוך האתר עצמו.

מנועי החיפוש סורקים טקסטים, לכן כאשר מוסיפים תמונות לאתר, יש להוסיף להן תיאור אלטרנטיבי [Alt Text], כדי שמנוע החיפוש "יבין" על מה מדובר.


בהצלחה רבה

47 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

כל הזכויות שמורות לדפנה לוי ©

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255