מניפולציה - הכח המניע ויראליות ברשתות החברתיותלמה פוסט מסויים הופך לויראלי ברשת, בעוד אחרים נסלקים אל תהומות הנשייה?

הרשתות החברתיות גרמו לנו להשתוקק לתשומת לב. כולנו נמצאים במרכז הבמה ומבקשים לעורר את תשומת לבם של הגולשים אלינו. כולנו כמהים ללייקים, לתגובות ולשיתופים.

אנשי מקצוע, העוסקים בקידום SEO, יודעים להשתמש בטקטיקות שונות, ובהן – המניפולציה. תוך שהם מנצלים את העובדה כי הרשתות החברתיות הפכו לכר המספק ריגושים, לכל אחד מאיתנו על, פי מידתו וגודל השתוקקותו. והם מייצרים תכנים מסעירים, המעוררים אנשים למעורבות.

מניפולציה מניעה את האנשים ברשתות החברתיות [ובחיים בכלל]. ככל שהפוסט מעורר בנו פלצות, שאט נפש, השתאות, התפעלות, וכל דבר שמעורר בנו סערת רגשות [מכל סוג] הוא יחרט בזכרוננו היטב, ויגרום לנו לנקוט בפעולה.


ככל שהתכנים מצליחים להוציא אותנו מהאדישות, לעורר ולהציף בנו רגשות – כעס, חמלה, פחד, אהבה, הזדהות וכו', הם גורמים לנו לתגובה ולמעורבות.


התפתחות הצהובונים [בארץ וברחבי העולם] היא בהחלט עדות ראייתית נהדרת לכך. פריחתם של מדורי הרכילות בעיתונים, צלומי הפאפרצ'י. כל אלה מעידים עד כמה הקריאה שלנו מושפעת ומובלת ע"י הרגש.


בעידן הדיגיטלי "החשיפה" ו"התיעוד" עברו לרשת. בכל פעם שאנו קוראים פוסטים שעניינם רצח או אלימות נגד נשים [ולפעמים גם נגד גברים], אנחנו חשים הזדהות וזעזוע,

ו .... כן. בדיוק. אנחנו ממהרים לנקוט בפעולה כלשהי [גם הפעולה הרדודה והסתמית ביותר של סימון אימוג'י בוכה או כועס].

אנחנו לא נשארים אדישים. אנחנו נוקטים בפעולה.

פוסטים ויראלים עושים שימוש, שיטתי, ברגשות שלנו, כדי להניע אותנו למעורבות.

חברות ובעלי עסקים, כמו גם גופים פוליטיים ואנשי ציבור, למדו לנצל את ה"שיטה" ולהשתמש בכלים המניפולטיביים האלה כדי למכור לנו מוצרים, שירותים ומועמדים עבורם נצביע בבחירות.

למח שלנו יש את היכולת המופלאה לזכור טוב יותר מאורעות חריגים, מאשר את השיגרה המוכרת לנו.


תחשבו על זה - כמה פעמים נסעתם לעבודה ולא הבחנתם בדרך? כמה פעמים שאלתם את עצמכם, במהלך הנסיעה אם כבר חלפתם על פני הצומת או הרמזור? אם זכרתם לכבות את המזגן?


לעומת זאת ... אנחנו זוכרים היטב את מחאת הקוטג', את הסרטון של ביבי ביום הבחירות על הערבים הנוהרים בהמוניהם לקלפיות, את טיסת השוקולד בישראייר ועוד.

האלגוריתמים ברשתות החברתיות מפענחים את ההתנהגות היומיומית שלנו, לא רק לפי הלייקים, או מידת המעורבות שלנו בדף עסקי מסויים, אלא בהתאם להרגלי הגלישה שלנו ברשת בכלל, ולא פחות חשוב ומפתיע – על פי מצב הרוח שלנו.

מדהים! אבל הרשתות החברתיות יודעות לזהות את מצב הרוח שלנו, ולהתאים לו [לנו] את התוכן המעניין אותנו ברגע זה ממש.


האלגוריתם של פייסבוק, למשל, יודע להציע לכל אחד מאיתנו את התכנים המעניינים אותו. הוא מזהה מה מעניין אותנו, לפי אופן ההתנהגות שלנו.


את הרגשות שלנו הם קולטים על פי מהירות התנועה שלנו [מהירות הגלילה במכשיר]. האם אנחנו חסרי סבלנות, מדלגים מפוסט לפוסט, עוברים ברפרוף על הפוסטים.

הרשתות החברתיות זיהו שמצב הרוח מפעיל אותנו ומשפיע על הרגלי הצריכה.

מחקרים שנערכו בעולם בנושא חשפו כי:


תכנים העוסקים בילדים או בחיות מעוררים בנו על פי רב אמפתיה רבה.


אנשים שמחים מעורים יותר במודעות פרסום, ואילו אנשים כועסים מגלים מעורבות רבה יותר בפרסום שתוצאותיו מיידיות.


מאידך עלה כי גולשים חשים הזדהות, תחושת שחרור ומעורבות גדולה יותר כשהם קוראים פוסט באמצעות מכשיר נייד.


ואילו - אנשים חרדתיים, דואגים, כועסים ומצוברחים צרכו יותר תכנים ואף גילו מעורבות רבה יותר בפוסטים, הנוקטים עמדה הסותרת את עמדתם או השקפת עולמם.

מרתק. לא?!


13 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

כל הזכויות שמורות לדפנה לוי ©

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255

gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'}); // Set the user ID using signed-in user_id.