תכנון נכון של הקמת אתר ב-3 שלביםרוצים לבנות נוכחות דיגיטלית, אבל אין לכם מושג איך לתכנן נכון את האתר ?

עיצוב האתר חייב לשרת את את חוויית הגולשים, אבל גם את המטרה העסקית שלנו. חשוב על כן שהעיצוב יהיה נקי, רצוי מינימליסטי, כזה שלא מעיק, או מבלבל את המח וגורר הסחות דעת.

כדי להקים אתר מקצועי ויעיל ברשת, כדאי שנשאל את עצמנו מספר שאלות: - איך נממש את מטרות העסק באתר, מי הקהל שלנו. ומה יניע אותו למעורבות.

בשלב הראשון – נגדיר מטרה.

לפני שאנחנו מחליטים מה יהיה בדף הבית ואיך יראה האתר, כמה עמודים הוא יכיל, אילו תמונות או סרטונים נציג בו, וכמה טקסטים ילוו את התכנים הויז'ואלים, אנחנו צריכים להגדיר ולקבוע מה המטרה העסקית שלנו. כל אתר צריך מטרה. פעמים רבות נגלה שיש לנו מספר מטרות. וזה ממש לגיטימי.

כדי לדעת מה המטרה שלנו, אנחנו צריכים לברר עם עצמנו מה אנחנו מקווים להשיג.

האם אנחנו רוצים להרשים את הגולשים בבקיאות, בניסיון ובידע שלנו. אולי להדריך אותם בנושאים שונים, כדי שיוכלו להעמיק את הידע ולהבין טוב יותר.

האם אנחנו רוצים שהמבקרים באתר ירכשו מוצר או שירות. אם כך - איך בדיוק אנחנו רוצים לעשות את המכירה? האם אנחנו מדברים על מכירה מקוונת, כלומר: סליקת כרטיסי אשראי דרך האתר? או אולי רכישה טלפונית?

ואולי אנחנו מייחלים לכך שהגולשים ירשמו לפעילות או לניוזלטר שלנו? ינווטו באמצעות האתר שלנו לאתרים אחרים? יבצעו דרכנו השוואות מחיר? ימצאו אצלנו ספקים ונותני שירותים זולים / יקרים /מקצועיים ביותר בארץ וכו'.

אחרי שזיהינו את המטרה והגדרנו אותה, נוכל באמצעותה לדבר לקהל שלנו בשפה שלו, ונדע לכוון לצורך האמיתי שלו.

בסופו של יום, המטרה שלשמה התכנסנו והקמנו אתר תסייע לנו לדייק את הקהל שלנו ולנתב אותו לאתר.

שלב שני - מי הקהל שלנו?

אני יודעת, כולנו כל היום מטרגטים. זה יופי וזה נהדר, אבל מעבר לטירגוט המסורתי, חייבים לדייק את הלקוח.

אנחנו רוצים יותר עסקאות ולכן עלינו לגרום לכניסה של גולשים רבים לאתר.

כדאי להקים פרסונות, (יותר מאחת), להתחקות אחר ההרגלים שלהם, לאפיין אותם. ללמוד באילו כלים הם משתמשים, מתי ואיפה הם גולשים ובאיזו שפה הם מדברים.

כיוון שאנחנו מתקשרים עם אנשים, זיהוי הלקוחות הוא פרמטר חשוב. כדאי לשרטט את פרופיל הלקוחות, אליהם אנחנו פונים.

במקביל גם ללקוחות קל לקבל מסרים ויזו'אלים וטקסטואלים, כי אלה מחברים אותם לנושא או לרעיון שהם אוהבים וכתובים מראש בלשון המובנת להם.

לדוגמא - מהמקום האישי שלי אני פונה ללקוחות טכנופוביים, כאלה שפוחדים ולא רוצים שום עסק עם העולם הדיגיטלי.

המטרה שלי היא להנגיש להם את הדיגיטל, ולהראות להם שהשד הוא לא שד, אלא אימוג'י חביב.

אחת הפרסונות שלי היא רוקחת, בת 35, שעובדת 5 ימים מ-7:00 עד 19:00, ואחת לשבועיים גם בימי שישי ומוצ"ש. היא נשואה עם 3 ילדים, גרה בראש העין, אוהבת לצייר, אבל אין לה זמן לכך, ולאחרונה קודמה לנהל את אתר בית המרקחת.

למה אני יורדת לפרטים הכי קטנים?

כי הם מאפשרים לי לתקשר איתה בשפה שלה, וכשאני כותבת מאמר, המסביר איך פורצים את מחסום הפחד מהדיגיטל, למשל, אני פונה אליה בלשון שהיא מבינה. וברור לי שהיא תישאר באתר שלי, כי הנושא מעניין אותה וכתוב בשפה הנהירה לה.

כמותה, אגב, יש לי עוד כמה עשרות פרסונות, מכל המינים והסוגים, לכולם יש שם ואילן יוחסין, ואני מדברת אל כל אחד מהם בלשון המובנת לו.

כדי לדייק את הקהל שלי, אני אערוך מחקר לקוחות. אבדוק מה מאפיין את ההרגלים הרישתיים שלו.


כלומר - איפה הגולשים שלי פעילים, אם בכלל. באילו שעות וימים. האם הם דיגיטליים. באילו כלים הם משתמשים. האם הם מבצעים רכישות ברשת. איפה הם יחפשו את המוצר, או השירות שלי. האם הם אנשים שאוהבים לקרוא. ואולי יעדיפו לצפות בסרטונים, או תמונות. אולי הם אוהבים בדיחות קצרות. משפטים שנונים. מה הרגלי התנועה שלהם ברשת. האם הם עברו לכרום או שהם משתמשים עדיין בדפדפן הישן.

חשוב לאבחן מי הקהל המדוייק שלנו ואיפה נמצא אותו, כי אחרת אנחנו יורים באוויר.

שלב שלישי - איך להניע את הקהל למעורבות ?

אחרי שהגדרנו והבנו מה הן המטרות שלנו ומי הקהל שלנו, ואיך נגיע אליו, ננסה למצוא דרכים להניע אותו. אנחנו צריכים להחליט מה אנחנו רוצים שהגולשים יעשו כשהם פוגשים אותנו.

לא כדאי לסמוך על כך שהגולשים שלנו יבינו מעצמם מה אנחנו רוצים. זה לא יקרה.


אין להם לא את הזמן לזה וגם לא את המוטיבציה. אנחנו מוכרחים לנווט אותם, להגיד להם בדיוק מה אנחנו מצפים שיעשו, ולבקש מהם לעשות בדיוק את זה – טלפנו, קראו, קנו, הרשמו, הגיבו וכו' באמצעות כפתור הקריאה לפעולה (CTA - Call To Action).

הקריאה לפעולה חייבת להיות קצרה, אסרטיבית, מכובדת וברורה. כזו שמכוונת את הגולשים לעבר המטרה שלנו.

ולא פחות חשוב - לא נעביר את הלקוחות שלנו מסעות מפרכים בדרך לפעולה. הם לא יצאו לטרק בהרי האלפים, לא מעניין אותם שאנחנו גם נגני פסנתר מעולים, גם מכוונים פסנתרים וגם מורים לפסנתר.

כשהם בחרו את המוצר או השירות הספציפי אותו הם מעוניינים לרכוש מאיתנו, אנחנו לא נעביר אותם למוצרים או שירותים אחרים. ולא נספר להם סיפורים.

הדרך לקופה חייבת להיות מעניינת וקצרה.

בהצלחה !

29 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

כל הזכויות שמורות לדפנה לוי ©

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255