איך משפיעה ההתנהגות האנושית על הקידום האורגני [SEO] של האתר שלנו?


לגוגל יש פרוטוקול קשוח עם מאות פרמטרים, לפיהם הוא קובע את מידת ותדירות חשיפת האתר שלנו לגולשים בתוצאות החיפוש.


תורת הקידום האורגני [SEO] היא תורה מורכבת, שמתייחסת לא רק לביטויי מפתח כאלה ואחרים.


חשוב לזכור כי המרחב הרשתי מתחשב באנשים, הוא הוקם עבור אנשים והשאיפה העיקרית שלו היא לאפשר לאנשים להפיק את התועלת המירבית וההנאה הרבה ביותר ברשת.


כדי לעשות את זה יותר ברור ופשוט - נדמיין לעצמנו שגוגל הוא המלצר החביב מהמסעדה או בית הקפה שבהם אנחנו מבקרים בתדירות גבוהה. הוא כבר מכיר אותנו ואת ההרגלים שלנו.

הוא יצהל לקראתנו, יקבל אותנו במאור פנים, ינקה עבורנו את השולחן [במקום העדיפויי עלינו]. הוא כבר יודע מה אנחנו אוהבים להזמין. וישאל לשלומנו ואם נרצה להזמין כרגיל, או לשנות את ההזמנה. הוא עושה את זה כדי שלא נלך למתרים, כדי שנמשיך להגיע אליו.


כך בדיוק עובד מלך מלכי הרשת גוגל. הוא כבר מכיר אותנו. הוא יודע מה אנחנו אוהבים. הוא לא רוצה שנעזוב אותו ונלך לבית קפה אחר. הוא מתאווה לתת לנו את השירות הטוב ביותר.

אחד הפרמטרים החשובים הוא - - - ההתנהגות האנושית!

מדהים, לא נתפס, ואולי אפילו נשמע מוזר שהאלגוריתמים מייחסים חשיבות רבה כל כך להתנהגות שלנו ברשת. ובכל זאת – כתבתי על כך פעמים רבות [רק אומרת], אלא שמעולם לא ייחדתי מאמר שלם לנושא ההתנהגות האנושית ברשת וחשיבותה בקידום האתר שלנו.

אז מה זה בעצם אומר?

זה אומר במילים פשוטות שהאלגוריתמים מתייחסים בכובד ראש לבני אנוש, לגולשים הפוקדים את האתר שלנו. למעבר שלהם בין העמודים והאזורים השונים. לאינטראקציה שהם יוצרים עם האתר שלנו. הם מודדים את זמן השהייה שלנו באתר. הם "לומדים" את הדברים שאנחנו אוהבים או מעדיפים, והם מציגים לנו אותם. ועל הדרך הם גם "לומדים" מה אנחנו אוהבים פחות.

נערוך ניסוי פשוט ומהיר:

נעמוד ליד אדם אחר. שנינו נבצע בו זמנית את אותו החיפוש בדיוק ברשת. באופן לא מפתיע – כל אחד מאיתנו יקבל תוצאות שונות.

נחפש למשל – יועץ שיווקי, או עורך דין מומחה בנושא משפחה, או נגר [מה שנרצה] – נקליד או נשמיע את החיפוש באופן זהה, ובכל זאת התוצאות שנקבל, ברב המקרים, יהיו שונות.


זה אגב יקרה ביתר שאת כשכל אחד מאיתנו, המחפשים, נמצא במיקום אחר.

למה זה קורה?

זה קורה כי האלגוריתם יציג לכל אחד מאיתנו את התוצאות הקרובות ביותר לאלו שהוא מעדיף.

מנוע החיפוש הגדול בעולם מציג למשתמשים בעולם כ– 3.5 טריליון חיפושים ביממה וכ- 40 אלף חיפושים בשניה.

בכל פעם הוא שואף להבין מה בדיוק חיפש הגולש. למה בדיוק הוא התכוון. ולצורך זה הוא "מלקט" ו"אוסף" את כל מה שידוע לו על הגולש.


גוגל אוספת עלינו נתונים רבים, מתוך המיילים שאנחנו מקבלים ושולחים, מהשימוש שאנחנו עושים באפליקציות שונות, וכמובן מהגלישה שלנו ברשת. היא יודעת מה אנחנו אוהבים. מה אנחנו אוהבים פחות. איפה אנחנו נמצאים. מה אנחנו מחפשים. האם אנחנו בריאים או חולים. שמחים או מדוכדכים. מה אנחנו רוצים לעשות.

היא יודעת עלינו גם דברים שאנחנו בעצמנו לא יודעים אולי על עצמנו. ולכן – גוגל יודעת להציג לנו את התוצאות המדוייקות אליהן כיוונו.

איך גוגל עושה את זה?

היא מעריכה את התוכן באתר שלנו באינדוקס סמנטי.

מה זה אינדוקס סמנטי?

סֵמַנְטִיקָה היא חקירת משמעות המילה או הביטוי. [כמו מונחים רבים אחרים, גם היא מגיעה אלינו מיוון העתיקה - σημαντικός - שמשמעותה "סימן"].


מנוע החיפוש משתמש ביצירת אינדקס סמנטי סמוי [latent Semantic Indexing] או בראשי תיבות – LSI. הוא "יודע" ו"מבין" מה הקשר בין המילים המרכיבות טקסט מסויים, והאם התוכן הוא זה אליו התכוון הגולש.


במילים אחרות – אם בעבר, כדי לקדם אתר, היינו חוזרים שוב ושוב על מילת מפתח ומטמיעים אותה פעמים רבות בכל אזור באתר, ובכך גורמים למנוע החיפוש להציג אותנו בתדירות גבוהה, היום אתרים שעושים שימוש יתר בביטויי מפתח, נענשים ומודחים לתהומות הרשת.

כלומר - כל המרבה, הרי הוא מזיק.

אז מה זה בעצם אומר?

זה אומר שכדאי יותר לעשות שימוש בביטויים נרדפים. למצוא מילים חליפיות, שמשמעותן זהה למילת החיפוש השיגרתית, כדי שמנוע החיפוש יבין מה הנושא המרכזי של הטקסט המוצג בעמוד.


גוגל מאמין שהחופש האינטלקטואלי הוא מרכיב חיוני בהתקדמות המחקר. לדידו חופש המחקר מייצר ערך ומאפשר לו לתעדף נושאים. האלגוריתמים של גוגל נדרשים בשנים האחרונות להגיע לתובנות באשר לתחומי העיניין של המשתמשים.

גוגל אומרת כי: היא משתמשת בטכניקת בניית מודלים [מעין אשכולות מילים או סט תוצאות] כדי להבין נושאים נפוצים עבור שאילתת חיפוש,. [פיסקה זו תורגמה על-ידי ממדריך גוגל למפתחים].

במילים אחרות: שימוש נכון ב-LSI תורם משמעותית לקידום וחשיפה טובה יותר של האתר שלנו ברשת.

כאשר אנחנו כותבים טקסט כלשהו באתר שלנו – בין אם מאמר מקצועי, או תיאור מוצר, או שאלות ותשובות וכד' – כדאי מאד שנשלב את המילים האלה, בצורה טבעית. ככל שנעשה שימוש חכם במילה ובקונטקסט [בהקשר] בו אנו משתמשים בה, חשיבות ההצגה שלה תעלה.

איך צולחים את המהמורה הזו?

מבצעים מחקר ביטויי מפתח בשילוב מילות LSI.

את חיפוש LSI ניתן לערוך בעזרת כלי חיפוש מתקדמים, אך גם בעזרת מנוע החיפוש עצמו – פשוט מקלידים את הביטוי [כמו בתמונה] ומנוע החיפוש מציג לנו השלמה אוטומטית של החיפוש שמבצעים הגולשים ברשת. ואלה הן בהחלט אופציות שונות וטובות להרחבת החיפוש.


למשל: הביטוי "אלגוריתם"


חיפוש סמנטי בגוגל


ואפשר לקבל רעיונות גם ממתכנן מילות המפתח של גוגל.
הכי חשוב לזכור שה- LSI מתייחס לתוכן כולו, ולכן שימוש בביטויי LSI לא מהווה תחליף לביטויי מפתח, אלא תוספת לביטויים אלה.

מה גם שהשימוש בביטוייים אלה חייב להיות מתון, מושכל ומתוכנן. לא נוכל להטמיע מילים וביטויים שבינם לבין התוכן שלנו אין כל קשר. וראוי גם שכאשר יש קשר לא נשכפל ונעמיס על הטקסט את כל הביטויים.

137 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

כל הזכויות שמורות לדפנה לוי ©

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255