קידום אורגני [SEO] על רגל אחת


נתחיל מזה שעבודת ה-SEO נחלקת לשני חלקים עיקריים –


החלק הטכני


[הגדרות, הטמעות, שיקום תשתית, ניראות, UI - UX ושות'] – מתבצעים ע"י מי שהקים עבורנו את האתר, או ע"י מומחה SEO.

עדכון האתר


שהוא בעצם החלק העיקרי והחשוב – היומיומי – שייך כולו לנו. ככל שנעדכן את התוכן באתר, גוגל "יבין" ו"יסיק" שהאתר שלנו רלוונטי, וכאשר מישהו יחפש מוצר או שירות שאנחנו נותנים, גוגל יתאווה להציג אותנו.

היכולת שלנו להשפיע על הקידום האורגני מאד קרדינלית, ככל שהאתר שלנו יעודכן בתדירות גבוהה יותר, גוגל יכיר בו כרלוונטי, וישאף להציג אותו בחיפושים.

לכן אחת הטכניקות החשובות [והקלות יותר ליישום עצמי] הוא בהחלט עדכון האתר בתדירויות גבוהות ככל האפשר.

עושים את זה באמצעות בלוג, או שו"ת ועוד – במאמר "קידום אורגני זה לא רק מילים" אני מפרטת בהרחבה מה הם האמצעים הרבים, שמסייעים לנו לעדכן את התוכן באתר, ולקדם אותנו בתוצאות החיפוש. וכיצד נוודא את ההתאמה שלהם אלינו.[לא חייבים לקרוא את כל המאמר, אפשר לעיין ברשימת האמצעים בסופו].

ה-SEO הוא כמו יעוץ עסקי, יעוץ זוגי או דיאטנית

כשאנחנו מתקשרים עם יועץ עסקי, לפעמים אנחנו טועים לחשוב שמרגע ששילמנו לו נקבל תוצאות נהדרות לעסק שלנו, נהפוך לאנשי עסקים מעולים. ההכנסות שלנו יעלו. קופת העסק תתעשר ותעלה על גדותיה. הלקוחות יתדפקו על השער. ולנו נותר רק לשבת תחת עץ רענן ולספור את השטרות...

כשאנחנו קובעים עם יועץ זוגי - ברור לנו שמרגע שסגרנו את הטלפון מערכת היחסים המשפחתית והזוגית שלנו עלתה על דרך המלך. כבר לא נריב מי יוריד את הזבל. מי יכבס. ולא נלך לישון כועסים.... האמנם?

כך גם כאשר אנחנו מתקשרים עם דיאטנית - נדמה לנו שמיד נשיל את הק"ג המיותרים מעלינו, כי כבר שילמנו לה .... (:

אז זהו, שלא.

ממש ממש ממש לא.

כשאנחנו מחליטים להתקשר עם דיאטנית [אגב - בלשון זכר אומרים דיאטן?]. אנחנו בעצם מחליטים להתחייב לתהליך ארוך וממושך ולעבודה קשה ומייגעת. אנחנו נעשה ספורט, נלמד לאכול נכון, נקפיד על הערכים התזונתיים וכו'....


ובמקרה של היועץ העסקי - נקים טבלאות, נשפר את השיח שלנו עם הלקוחות, נעמיק את השיווק, נתרגל את המכירות, נעריך איפה וכמה כדאי לנו לייצא למיקור חוץ, נבצע תרגילים שונים ומשונים... ועוד.


כשנחבור ליועץ זוגי - גם כאן, הפלא ופלא, נצטרך אנחנו ללמוד להקשיב, להכיל, להבין, לקבל .... להתחייב ולהקפיד על עבודה יום יומית קשה ומפרכת.


שורה תחתונה – אנחנו [ולא היועצים שאת שירותיהם שכרנו] נ ע ב ו ד , ונעבוד קשה.


כך גם כשאנחנו מבצעים התקשרות עם מומחה SEO.

בשונה מיועצים תזונתיים, משפחתיים או עסקיים, כאשר שכרנו את שירותיו של יועץ או מומחה SEO – הוא אכן יבצע עבורנו חלק מהעבודה – את החלק הסיזיפי / הטכני. שכולל הגדרות והטמעת סכימה, לעיתים גם שיפור העיצוב UI, חוויית המשתמש UX ומיקרו קופי.

אבל .... לצד אלה, הוא יצייד אותנו בהמלצות לעבודה נכונה, וידריך אותנו כיצד להקפיד ולשמור על הכללים. ואת אלה אנחנו חייבים לבצע במו עצמנו.


טריילר קצר או הפסקת פרסומות [אפשר לדלג אם רוצים...]

לכובע שלי שלוש פינות

אני מומחית וויקס ו-SEO, בונה אתרים ובעצמי בעלת עסק. את המאמר הזה אני כותבת מתוך שלושת הכובעים האלה גם יחד - מהעיניים של הלקוח, מהעיניים של בעל העסק ומהעיניים של המומחה

לא פעם מגיעים אלי לקוחות שהקימו לעצמם אתר, או שהם בעליו של אתר ישן, שהוקם לפני שנים, ומבקשים שאבצע עבורם רק עבודת SEO.


רבים מהם טועים וחושבים שהעובדה ששכרו את שירותי היא לבדה מקנה להם תעודת ביטוח מיידית לקידום האתר שלהם ברשת. וכבר למחרת היום יתבשרו כי גוגל הסיר בפניהם את הכובע ....


למרות שאני שבה ומדגישה שוב ושוב ושוב, ומסבירה כי עבודת ה-SEO היא לא נס, היא לא תמיד מתמקדת רק בשיפור התשתית, לפעמים יש נושאים נוספים שחייבים לתת עליהם את הדעת ולשפר או לשפץ. ובכל מקרה תמיד מדובר בתהליך ארוך ומתמשך שלוקח על פי רב חודשים רבים, ואפילו .... שנים!! [אישית - אל תגלו לאף אחד - השקעתי 7 – 8 שנים בעבודה סיזיפית קשה, בתחרות על הביטוי הפופולרי "בונה אתרים"]. עבודת SEO היא תהליך ארוך ומורכב, שמחייב גם אותנו כבעלי האתר [ובעיקר אותנו] לעבוד וליישם את ההנחיה, ולהקפיד ולשמר את השינויים שבוצעו באתר, אחרת – לעולם לא נגיע לתוצאות שביקשנו, לא חשוב כמה שילמנו למומחה SEO. לא חשוב כמה המומחה עמל על ביצוע השיקום של האתר שלנו.

כמה זמן לוקח להגיע למקום הראשון בגוגל?

לשאלה הלא רצינית הזו יש שתי תשובות, ועוד אחת: התשובה הלא רצינית היא - לפעמים מספר חודשים [שלושה, ארבעה, שמונה, עשרה, לפעמים גם שנים].

התשובה האמיתית היא - אין לדעת. יתכן שלא נגיע לשם אף פעם !


האמת [המרה והמבאסת] היא ש... אף אחד לא יכול להבטיח לאף אחד להיות ראשון בגוגל. ומי שמבטיח עושה זאת על דעת עצמו בלבד. [מהבטחה כזו, אגב, שווה לנו מאד להזהר].


התחרות ברשת היא תחרות קשה. יש מאות אלפי אתרים ברשת, וכולם כולל כ-ו-ל-ם [!!!] רוצים שגוגל יחשוף אותם בתוצאת החיפוש הראשונה.


מהניסיון שלי, אם האתר שלנו בנוי נכון ועומד בכל הכללים של גוגל, האתר שלנו יעלה לפעמים בתוצאות הראשונות ולפעמים יעלו אתרים אחרים.


צריך לזכור שלגוגל יש מעל 200 פרמטרים, לפיהם הוא מדרג את איכויות האתרים השונים, ומקום ראשון כידוע לכולנו יש רק אחד.


השאלה הנכונה היא - כמה זמן לוקח למנוע החיפוש לחשוף ולהציג אותנו בתוצאות?

כאן התשובה הרצינית והאמיתית היא - תלוי. תלוי כמה אנחנו, כבעלי האתר והעסק, מוכנים להשקיע ולעבוד קשה, כדי שזה יקרה.

מה זה SEO ?

לאורך השנים פירסמתי הרבה מאד מאמרים בהם הסברתי בהרחבה על התהליך, המשתנה ללא הרף.

ובכל זאת – בקצרה – מדובר בביצוע אופטימיזציה למנוע החיפוש - גוגל.


קידום האתר שלנו, הוא אפשרי, גם כשהאתר מאד ישן וגם כשהתשתית עליו בנינו אותו עקומה לחלוטין.

חשוב לדעת שאפשר לשקם כל אתר, לא חייבים להרוס ולהשמיד ולהקים אתר חדש. לרב אגב רצוי שלא לעשות זאת.


הדבר הראשון שחייבים לעשות הוא קודם כל לאבחן ממה האתר שלנו "סובל". האם האתר שלנו מוגדר כראוי. האם העיצוב שלו נכון. האם חוויית המשתמש באתר טובה. ועוד...


הדבר השני - לרשום תוכנית עבודה. לכתוב תהליך מסודר ומאורגן בשלבים. להקפיד מאד על כל אחד מהשלבים. לא לדלג ולא לחפף.


הדבר השלישי - כדאי שנזכור כי למנועי החיפוש ברשת יש אינטרס מובהק להציג אותנו למי שמתעניין במוצרים ובשירותים שלנו. זו התכלית שלהם, ואם הם לא חושפים אותנו, זה בגלל שאנחנו לא מאפשרים להם לחשוף אותנו, כי באתר שלנו קיימים ליקויים.


אחרי השיקום יוכל האתר שלנו להיות מאונדקס בגוגל, ולמצוא לעצמו מקום של כבוד ברשת, כדי שלקוחות פוטנציאלים גם ימצאו אותנו בקלות.

הפרמטרים החשובים ביותר עליהם חובה להקפיד:

תחום העיסוק שלנו


במה אנחנו עוסקים? מה הדבר שהופך את העסק שלנו לבעל ערך ללקוחות? איך אנחנו משווקים, מפרסמים ומוכרים את המוצרים והשירותים שלנו? מה הם הערוצים בהם אנחנו פועלים [באון-ליין ובאוף-ליין]? מה המטרה העיקרית שלנו? מה היעדים שנרצה להשיג? מה המיקום הגיאוגרפי שלנו? האם יש לעסק כתובת פיזית?

מי הם הלקוחות הפוטנציאלים שלנו? איך הם מגיעים אלינו היום? איך אנחנו מייצרים הכנסה?.


המוניטין שצבר האתר שלנו ברשת


למוניטין שצברנו במנועי החיפוש יש בהחלט תפקיד מכריע בקידום האורגני. אם עשינו טעויות כמו – הטמעת ביטויי חיפוש רבים, או לא רלוונטיים. אם רכשנו לינקים, או החלפנו קישורים בתמורה לקישורים, אם הטמענו קישורים שבורים, או קישורים רבים מדי. אם ההיררכיה שלנו לא נכונה. אם העתקנו תוכן מאתרים אחרים, ועוד שגיאות מהסוג הזה, סביר להניח שהאתר שלנו צבר מוניטין רע עד כדי גרוע במנועי החיפוש.


במקרים קיצוניים כדאי לשקול הקמה של אתר חדש.


התאמה למובייל


היום יותר מאתמול ומתמיד אתרים חייבים להתאים לגלישה במכשירי המובייל השונים. במאמר העיצוב במובייל ובמחשב אני מסבירה בהרחבה למה יש הבדל בין העיצוב במובייל לעיצוב במחשב. למה זה חשוב [לנו ולגולשים שלנו], למה כדאי שנשים לב, ואיך כדאי לבצע שינויי עיצוב.


חוויית המשתמש / חווית הגלישה UI -UX


גם אלה משפיעים על אחוזי ההמרה באתר ולכן מחייבים אותנו בהקפדה יתרה, כי אם לא נספק למבקרים חוויה טובה, יש מצב שהם ינטשו אותנו. במאמר "שקר היופי והבל החן" אני מסבירה מה החשיבות וכיצד מקפידים עליה.


עדכון האתר


הגענו לחלק הקשה ביותר. החלק שאנחנו, בעלי האתר, חייבים לקחת עליו אחריות וליישם במו עצמנו. כדאי שנחשוב מראש [עוד לפני שהקמנו או שיקמנו את האתר] עד כמה אנחנו מוכנים להתחייב לתהליך? להשקיע בעדכון האתר?. בהוספת תוכן? בהפצה של התוכן ברשת? כמה אנחנו באמת מחוייבים או מוכנים להתחייב לנושא הזה?

אם אנחנו [עוד] לא שם וזה חשוב לנו - כדאי לחשוב על מיקור חוץ - כדאי לשלם למישהו שיעשה את זה עבורנו.


לסיכום

כדאי לזכור שני דברים מאד חשובים:

1. שככל שהאתר שלנו יעבור שיקום של התשתיות וההגדרות, מנועי החיפוש יעודכנו בכך ויאנדקסו אותו, אבל לא תמיד ימהרו להציג ולחשוף אותו.

2. מנועי החיפוש ברשת שרויים בעצמם בתחרות על המקום הראשון, ולכן בעצמם נכספים להיות הראשונים שיציגו את האתר הטוב והתוצאה המעולה למי שמחפשים אותנו בדיוק. וזו הסיבה שכדאי לנו להתחייב לתהליך ולמצוא לעצמנו ולאתר שלנו מקום טוב ברשת. (:


בהצלחה

313 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

כל הזכויות שמורות לדפנה לוי ©

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255