מניפולציה - הכח המניע ויראליות ברשתות החברתיות

עודכן ב: 3 אוק 2019למה פוסט מסויים הופך לויראלי ברשת, בעוד אחרים נסלקים אל תהומות הנשייה?

הרשתות החברתיות גרמו לנו להשתוקק לתשומת לב. כולנו נמצאים במרכז הבמה ומבקשים לעורר את תשומת לבם של הגולשים אלינו. כולנו כמהים ללייקים, לתגובות ולשיתופים.

אנשי מקצוע, העוסקים בקידום SEO, יודעים להשתמש בטקטיקות שונות, ובהן – המניפולציה. תוך שהם מנצלים את העובדה כי הרשתות החברתיות הפכו לכר המספק ריגושים, לכל אחד מאיתנו על, פי מידתו וגודל השתוקקותו. והם מייצרים תכנים מסעירים, המעוררים אנשים למעורבות.

מניפולציה מניעה את האנשים ברשתות החברתיות. ככל שהפוסט מעורר בנו פלצות, שאט נפש, סערת רגשות הוא יחרט בזכרוננו היטב, ויגרום לנו לפעול.

ככל שהתכנים מצליחים להוציא אותנו מהאדישות, לעורר ולהציף בנו רגשות – כעס, חמלה, פחד, אהבה, הזדהות וכו', הם גורמים לנו לתגובה ולמעורבות.

פוסטים ויראלים עושים שימוש, שיטתי, ברגשות שלנו, כדי להניע אותנו למעורבות. חברות ובעלי עסקים, כמו גם גופים פוליטיים ואנשי ציבור, למדו לנצל את השיטה ולהשתמש בכלים האלה כדי למכור לנו מוצרים, שירותים ומועמדים עבורם נצביע בבחירות.

למח שלנו יש את היכולת המופלאה לזכור טוב יותר מאורעות חריגים, מאשר את השיגרה המוכרת לנו.


תחשבו על זה - כמה פעמים נסעתם לעבודה ולא הבחנתם בדרך? כמה פעמים שאלתם את עצמכם, במהלך הנסיעה אם כבר חלפתם על פני הצומת או הרמזור? אם זכרתם לכבות את המזגן?

לעומת זאת ... אנחנו זוכרים היטב את מחאת הקוטג', את הסרטון של ביבי ביום הבחירות על הערבים הנוהרים בהמוניהם לקלפיות, את טיסת השוקולד בישראייר ועוד.

האלגוריתמים ברשתות החברתיות מפענחים את ההתנהגות היומיומית שלנו, לא רק לפי הלייקים, או מידת המעורבות שלנו בדף עסקי מסויים, אלא בהתאם להרגלי הגלישה שלנו ברשת בכלל ולא פחות חשוב ומפתיע – על פי מצב הרוח שלנו.

מדהים! אבל הרשתות החברתיות יודעות לזהות את מצב הרוח שלנו ולהתאים לו את התוכן המעניין אותנו ברגע זה ממש. האלגוריתם של פייסבוק, למשל, יודע להציע לכל אחד מאיתנו את התכנים המעניינים אותו. הוא מזהה מה מעניין אותנו, לפי אופן ההתנהגות שלנו.

הרשתות החברתיות זיהו שמצב הרוח מפעיל אותנו ומשפיע על הרגלי הצריכה. ממחקרים שערכו בעולם, עולה כי תכנים העוסקים בילדים או בחיות מעוררים בנו אמפתיה רבה.

אנשים שמחים מעורים יותר במודעות פרסום, ואילו אנשים כועסים גילו מעורבות רבה יותר בפרסום שתוצאותיו מיידיות.


מיחד עלה כי גולשים חשים הזדהות, תחושת שחרור ומעורבות גדולה יותר כשהם קוראים פוסט באמצעות מכשיר נייד. ואילו - אנשים חרדתיים, דואגים, כועסים ומצוברחים צרכו יותר תכנים ואף גילו מעורבות רבה יותר בפוסטים, הנוקטים עמדה הסותרת את עמדתם או השקפת עולמם.


13 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

arrow&v

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255

gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'}); // Set the user ID using signed-in user_id.