המסך הדיגיטלי שמרפא - מאת: איילת כהן מנחת קבוצות וידאותרפיה
הכותבת: איילת כהן

מנחת קבוצות ויחידים בוידאותרפיה

סדנאות להתבוננות פנימה - VideoHeartוידאותרפיה היא אחת מהתרפיות המשתמשות באמנות על מנת להגביר מודעות, להעצים, לשמח, לפתור בעיות

רגשיות, לגרום לקרוב לבבות בין בני זוג, בקבוצה ובמה שתבחרו. כל זאת באמצעות אמנות הקולנוע ויצירת סרטים.

איך בעצם פותרים ליקויים רגשיים?

עיקר הפתרון מושג על ידי התבוננות בתגובות אוטומטיות שלנו. לדוגמא, השתלחנו היום בזעם על משהו בדואר שלא שם מסכה על פניו, התבוננות בפעולה האימפולסיבית הזאת תעלה להכרה את השאלה, האם זה היה מוצדק? או האם שחררנו זעם שישב שם ממזמן, שרק ביקש לצאת?


בוידאותרפיה יצירת הסרטים היא בליווי מקצועי רגשי. המטרה היא למקד את המשתתפים בהכרות שלנו עם עצמינו ולבדוק האם אפשר להבין מהיכן בא אותו כעס פנימי, או לחילופין קנאה, אכזבה או כל רגש שמפריע בחיי היומיום ולפעמים מנדנד כבר שנים.

סרט מורכב מצילום ומקול. לעיתים מקולות ודימויים של אחרים, לעיתים שלנו. בסרטים קצרים או ארוכים, אנחנו בעצם מקליטים ומתעדים את תפיסות עולמינו.

נושא הסרט לאו דווקא צריך לעסוק בכעס אלא בכל נושא יומיומי כמו היכן היינו רוצים להיות כעת בחופשה. אבל מתוך המילים והתמונות שנבחר להביא אל הסרט נוכל ביחד, המשתתף בוידאותרפיה והמנחה, לדלות פרטים שנקלטו פנימה ויכולים להעיד על איך נראה היומיום שלנו מבחינה רגשית.


המצב האידאלי הוא שההכרה היא מספיק חזקה להרגיע את הרגש עוד לפני שהוא משתחרר ללא שליטה, או בצורת מעשה או בצורת דיבור אך כל עוד ההכרה לא מספיק חזקה, הרגש חזק ממנה והוא מתפרץ ללא שליטה, והתוצאה של זה, זה דמעות וצער עמוק שמצטבר לנו בלב.


אז בכדי להביא שליטה להתפרצויות או המעשים הללו צריך הרבה התבוננות על המערכת הרגשית שלנו שפועלת על אוטומט. וזה אפשרי באמצעות הוידאו, העולם הדיגיטלי שמאפשר תיעוד, מחיקה, צפייה, הקלטה, צפייה נוספת. שימוש בקטעי סרטים קיימים, ארכיונים, תמונות ילדות שעברו לדיגיטל, אנימציה ומה לא.


הצפייה בסרטים מאפשרת עצירה. חזרה אחורה, בחינה שוב של מה שצילמנו, מה שבחרנו להקליט. שאלת שאלות, הבהרה של בחירות.

העולם הדיגיטלי מאפשר התבוננות חוזרת שוב ושוב בתכנים. במקרה של הוידאותרפיה, יש כאן התבוננות אמיתית, מחבקת ותומכת במערכת הרגשית שלנו.

וכשמזהים חלקיק במערכת הרגשית, שאינו במקומו, מתחיל הריפוי. (עד כה אולי לא ידענו כלל שהוא קיים..) ללא ספק לא לדעת פירושו שמחה, אבל זו שמחה עצובה, שאין בה התקדמות.


וידאותרפיה היא כלי מאד חזק, מאיץ תהליכים רגשיים ועושה פלאים להגברת המודעות העצמית. באמצעות סרטים, ניתן לזהות את נקודות החולשה ולחזק את המערכת.


מועדים לשמחה ואיחולים לבריאות הנפש והגוף.

18 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

arrow&v

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255

gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'}); // Set the user ID using signed-in user_id.