איך תנגישו את האתר שלכם בקלות ובחינם

עודכן ב: יול 18ב-25.10.17 יכנס לתוקף חוק נגישות האתרים, לטובת אנשים עם מוגבלות פיסית, שכלית, נפשית קבועה או זמנית. אגב, לא רק אתרים חייבים בנגישות, אלא כל השירותים הניתנים באינטרנט (אפליקציות, מסמכים וכו'),

החוק מתייחס לכך שכל אדם יוכל להשתמש באתר, מבלי שתפגם חוויית המשתמש שלו. מעבר לחוק, חשוב לזכור שהנגשת האתר תסייע לקידום האורגני שלו, וכבעלי עסקים חלה עלינו גם אחריות חברתית ומוסרית כלפי כל הלקוחות שלנו.

אנשים עם מוגבלויות משתמשים באביזרים טכנולוגיים הסורקים את האלמנטים השונים באתר ו"מתרגמים" אותם, ולכן יש להתאים את האתר לשימוש באביזרים אלה.

בעלי האתר הם האחראיים להנגשת האתר. עליהם לבדוק שכל התוכן – תמונות, סרטונים, איורים, טקסטים, גרפיקה, נערך כראוי והפעלת הרכיבים השונים בוצעה כהלכה.

מה צריך לעשות?

הצעד הראשון המתחייב הוא בדיקת האתר.

באתר Power Mapper ניתן לבדוק חינם אם האתר נגיש ותואם לדפדפנים בשולחן העבודה ובמובייל ומה טעון שיפור.

הכנת הטקסט והגרפיקה

עיוורי הצבעים ולקויי ראיה יתקשו להבחין בין הרקע באתר לתוכן (טקסט ותמונות). כדי להקל עליהם, יש להגדיר באתר פלטת צבעים עם ניגודיות צבעים טובה, המאפשרת להבחין בין הרקע לתוכן.

אם אינכם בטוחים שהצבעים חדים וברורים ועומדים בתקן הנגישות – תוכלו לבדוק זאת חינם באמצעות אתר בדיקת צבעים

גוגל מאפשרת להוריד חינם את כלי Google Color Tool לדפדפן הכרומו.

הכנת תמונות וסרטונים

יש להוסיף תיאור לתמונות כדי לסייע ללקויי ראייה להבין מה מתואר בתמונה. את תיאור התמונות מוסיפים ב- Alt text דרך מערכת ניהול האתר.

במאמר מה זה אלט טקסט ולמה זה חשוב? אני מפרטת בהרחבה בנושא.

תוכלו לבדוק אם התמונה עוצבה בניגודיות טובה בחינם באתר Brand Wood

הכנת הטקסט

המחוקק לא מחייב כתיבה בלשון פשוטה ושימוש בשפה יומיומית, אבל כדאי להתחשב ביכולות והרגלי הקריאה של הגולשים, בעיקר אם אתם רוצים שהם גם יקראו מה שכתבתם.


הכתיבה הדיגיטלית נעשית על גבי מסכים, צגי מחשב, טלפון, טאבלט וכו'. לעיצוב הטקסט ולסוג הגופנים השפעה מכריעה על חוויית השימוש (של אנשים בכלל ושל אנשים עם מוגבלות בפרט) חשוב לתת את הדעת על סוגי הגופנים ועיצובם ברזולוציה גבוהה. ראוי לעשות שימוש בגופנים חלקים ומעוגלים, המקלים על הקריאה. כדאי מאד להשתמש בפונטים בגודל של 15 PX לפחות, הניתן להגדלה.

את איכות הנגישות של הטקסט (עד כמה הוא קריא) ניתן לבדוק חינם באמצעות אתר Juucy Studio

עיצוב המבנה – הטיפוגרפיה

הטיפוגרפיה (כלומר: המבנה ההיררכי של הטקסט באתר), עיצוב הטקסט מסייע למנוע החיפוש להציג את התוכן בפני המבקרים. חשוב להקפיד על עריכה נכונה של כל עמוד. הגדרה של כותרת האתר (Site title), כותרות העמודים (Title) + תיאור התוכן, הגדרת הכותרות הראשיות (h1 ), כותרות המשנה (h2) והפסקאות (h3 – h6).

ניווט באמצעות מקלדת

חלק מהגולשים המוגבלים ישתמשו במקשי המקלדת, ולא בעכבר, כדי לגלוש באתר. על כן חובה להפעיל נגישות מקלדת, ולוודא כי ניתן לנווט באתר באמצעות מקשי החיצים, מקשי ה- Tab וה- Tab + Shift.

איפה מוצאים את התקנות?

ניתן לקרוא את התקנות באתר משרד המשפטים ובאתר איגוד האינטרנט הישראלי

120 צפיות
  • Instagram  - טווה מילים
  • YouTube  - טווה מילים
  • Facebook טווה מילים

לקבלת הצעת מחיר מדוייקת

arrow&v

תודה על פנייתך אחזור אלייך בימים א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00

טווה מילים בונה אתרים שבונים עסקים

פתוח: א' - ה' מהשעה 9:00 עד 18:00 

 מודיעין מכבים רעות עמק האלה 255

gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'}); // Set the user ID using signed-in user_id.